קרדית אבק הבית

פעמים רבות אנו שומעים על אדם זה או אחר שסובל מאלרגיה לאבק ונוהג להתעטש ולנשום בכבדות בכל עת. אף מסתבר כי כ20% מהאוכלוסייה בארץ סובלים כביכול מהתופעה הזו. אך למעשה האלרגיה אינה לחלקיקי האבק המצויים באוויר, כי אם דווקא להפרשותיו של בעל חיים קטנטן שניתן לראות רק באמצעות זכוכית מגדלת או מיקרוסקופ וקרוי קרדית אבק הבית.

קרדית אבק הבית היא בעל חיים דמוי חרק אך כשהוא צעיר יש לו 6 רגליים הזהים לחרק וכשהוא בוגר יש לו 8 רגליים בדומה לעכביש. מקום משכנה הוא באזורים בהם יש לחות גבוהה של לכל הפחות 75% לחות וטמפ' חמה. על כן, באקלים הים תיכוני בארצנו ובעיקר באזור מישור החוף, חייה של הקרדית משגשגים ופעילים. המזון לו היא זקוקה הוא תאי העור היבשים, כלומר, הקשקשים, הנושרים מעורנו מדי יום. תקופת חייה אינה כה ארוכה, הזכרים חיים קרוב ל3 שבועות ואילו הנקבות 10 שבועות, אך בתקופת חיים זו קרדית אבק הבית תספיק להטיל עשרות ביצים ולהפריש כ2000 גללים אשר יהוו את הגורם העיקרי לאלרגיה אצל בני אדם.

אמנם את קרדית אבק הבית לא נושמים לתוכנו אף על פי שהיא קטנה, אך בשל תנאי המחייה להם היא זקוקה, היא שוכנת פעמים רבות ברהיטים, ספרים, בגדים, מצעים וכו'. היא כה קלה עד שהיא נישאת באוויר בדומה לאבק וכך גם גלליה שמגיעים למערכת הנשימתית של האדם, בעיקר בזמן שהוא ישן, וגורמים לתגובה האלרגית הכה מוכרת.

ישנם מספר גורמים שפוגעים בקרדית אבק הבית ומונעים ממנה לחיות ולהתרבות. אחד מהם הוא הלחות, לחות הנמוכה מ75% היא הסיוט השחור של כל קרדית. כמו כן, היא אמנם חיה במקומות חמים אך טמפ' קיצונית לפה ולפה יכולה להמית אותה. כך בכביסה בשימוש בהרתחה מעל ל60৹, בשימוש בהקפאה או בחשיפה לקרינה ולשמש ניתן להמית את הקרדית. כמו כן, היא חיה בעיקר באזורים בהם יש אבק, על כן ניקוי תדיר של אבק הבית ואוורור קבוע יכולים להבטיח בית נקי ובטוח למי שאלרגי לקרדית אבק הבית.

פרטי תקשורת

נייד: 050-6674656

דוא”ל:

צרו איתנו קשר